Zlato z Caxamalcy

Autor: Ľuba Lučanská | 19.1.2015 o 17:27 | (upravené 27.3.2016 o 14:27) Karma článku: 9,10 | Prečítané:  201x

Dovoľte mi, aby som sa vám najskôr aspoň v krátkosti predstavila: Som telesne postihnutá prekladateľka z nemeckého, srbského a chorvátskeho jazyka. Túto knihu som preložila z nemčiny a vydala na vlastné náklady.

Prednedávnom som dokončila preklad jednej knižky (pozri obrázok), ktorá mi vyšla pod pôvodným názvom "Zlato z Caxamalcy".

Autor, Jakob Wassermann, je autor židovského pôvodu, ktorého knihy Nemci v 30-tych rokoch pálili ako nežiaduce. Okrem iných zaujímavých diel napísal aj toto rozsahom malé dielko s názvom Zlato z Caxamalcy. Je to príbeh o zavraždení posledného kráľa Inkov a zničení jeho ríše španielskymi dobyvateľmi kvôli zlatu (je v nej perfektne ukázaná ich nenásytnosť a chamtivosť po zlate...). Text mám už preložený aj graficky spracovaný a vydavateľstvo mi už zaslalo prvých 10 signálnych výtlačkov. Vydanie tejto knižky sa plánuje v prvej polovici tohto roku v náklade asi 1000 kusov.

Toto malé historické dielko je určené predovšetkým pre deti, ale môže to byť zaujímavé čítanie aj pre dospelých.

Prečo práve táto kniha?

V prvom rade som túto knihu preložila a vydala preto – ale nielen preto, že je tenká a dá sa za hodinu prečítať... Ale nie. (Viem, ako málo sa dnes číta a ako rýchlo mnohým beží čas. Napriek tomu dúfam, že po tejto knihe predsa len siahne nejeden záujemca o históriu Ameriky či Indiánov, v tomto prípade Inkov, pôvodných obyvateľov Peru a časti dnešného Mexika... Inak, nie je ťažká - hmotnostne ani obsahovo.) Predovšetkým preto, že mám rada ľudí (v tomto prípade spisovateľov), ktorí majú hlboko ľudské presvedčenie a zásady, podľa ktorých žijú. Nie fanatikov, ale ĽUDÍ!

Jakob Wassermann ma od prvej stránky tejto knižky presvedčil, že vie byť presvedčivý...

Žil a písal „s presvedčením, že prostredníctvom literatúry môže vytvoriť nové ľudstvo...“  Samozrejme, lepšie, než bolo to, ktoré poznal on...

Zrejme s touto nádejou napísal aj túto malú, objemovo útlu knižočku. Príbeh o rafinovanom vymámení všetkého zlata od kráľa Inkov, dobytí ich ríše a o zavraždení ich posledného kráľa Atahualpu španielskymi dobyvateľmi... Tento príbeh mal byť zrejme aj akousi paralelou k vtedajšiemu dianiu v Nemecku (v 30-tych rokoch 20. storočia, t. j. po nástupe Hitlera k moci) a v celej vtedajšej Európe...

Nespravodlivosť, závisť, chamtivosť – to všetko sú vlastnosti staré ako ľudstvo samo. Ale hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré... Dobré je v každom prípade aspoň to, že vždy sa nájde niekto, kto nemlčí. Kto sa nebojí... Kto neskrýva hlavu do piesku... Preto si myslím, že odkaz Jakoba Wassermanna je rovnako aktuálny aj dnes...

Knihu Zlato z Caxamalcy môžete nájsť ako e-book na stránkach (slovenského) kníhkupectva - knižného e-shopu Martinus.sk a českého Martinus.cz.

Želám Vám príjemné a ničím nerušené čítanie!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?